Wydłużamy czas plastyczności MorfiPLAST-u

Wydłużamy czas plastyczności MorfiPLAST-u

Chcemy krótko przedstawić kilka prostych sposobów, które mogą okazać się pomocne przy wykonaniu trudniejszych elementów z MorfiPLAST-u.

Niniejszy wpis traktujcie, jako instrukcję dla użytkowników zaawansowanych, którzy swoje pierwsze, poważne doświadczenia z MorfiPLAST-em mają już za sobą. Zamieszczone tutaj rady przydadzą się do wykonywania:

  • Detali o złożonych kształtach, 
  • Elementów, które wymagają długiego czasu modelowania.
  • Większych elementów, które można poskładać z wytworzonych przez siebie „półfabrykatów” 

MorfiPLAST, jak każdy materiał, ma swoje plusy, swoje cechy charakterystyczne i zachowania swoiste. My uważamy dodatkowo, że ten materiał jest pozbawiony wad:).

Warto pamiętać, iż MorfiPLAST tak samo łatwo/trudno, zależy od nastawienia wydającego opinię:), przyjmuje jak i oddaje ciepło. Poniżej opiszemy jak wykorzystać te zależności dla swoich potrzeb w zależności od różnych czynników mających wpływ na cały proces:

Grubość materiału

Materiał im jest cieńszy, tym szybciej oddaje ciepło. Warto np. przy dłuższym wyrabianiu masy (wyrabianie z domieszkami lub kolorami) trzymać go jak najdłużej w postaci bryłki 1 (mała powierzchnia oddawania ciepła). Jednocześnie, aby zaoszczędzić czas podgrzewania materiału, warto podgrzewać go w postaci kształtu o dużej powierzchni 2 (np. płaska płytka).

Wilgoć na powierzchni MorfiPLAST-u

Najwygodniej jest podgrzewać MorfiPLAST w kąpieli wodnej. Jednocześnie woda powoduje, że kawałki MorfiPLAST-u słabiej kleją się do siebie. Materiał osuszony przy użyciu szmatki lub ręcznika 3 zwiększa kleistość MorfiPLAST-u. Dodatkowo rozwiązujemy jeszcze jeden problem – odczuwania temperatury. Jeśli temperatura wody jest za wysoka, to zaraz po wyjęciu z gorącej kąpieli wodnej uczucie gorąca na skórze rąk jest spowodowane nie kontaktem z materiałem, tylko bezpośrednim kontaktem właśnie z gorącą wodą.

Różnice temperatur

  • Materiał w obróbce najszybciej wychładza się właśnie od rąk. Ogrzane ręce 4 bardzo pomogą w możliwym wydłużeniu czasu obróbki materiału.
  • Warto zadbać również o wyższą temperaturę powietrza. Można w pobliżu postawić dmuchawę, która podgrzeje powietrze w bezpośrednim sąsiedztwie obrabianego kawałka MorfiPLAST-u.
  • Ogrzane narzędzia – dotyczy to sytuacji, gdy używamy np. narzędzi do wyciskania profili, np. praska ceramiczna (używana do gliny). 
  • Ciepłe podłoże – najlepszym rozwiązaniem byłby stół do karmelu:). Ale możemy szukać substytutów – najlepiej w kuchni: ciepły blat nad pracującą zmywarką, palnik kuchenki indukcyjnej po podgrzaniu garnka z wodą nie będzie miał temperatury zbyt wysokiej do naszych celów 5 a idealnie nadaje się do rozwałkowania kawałka MorfiPLAST-u do postaci cienkiej płyty. 

Wielkość elementu

Przygotowanie materiału warto czasem podzielić na kilka etapów lepienia. Po każdym etapie 6 (wyrobienie materiału, uformowanie wstępne, itd.) wrzucić materiał ponownie do ciepłej wody na kilkadziesiąt sekund, aby lekko podnieść jego temperaturę. W trakcie całej operacji warto cały czas pojemnik z wodą trzymać na kuchni (idealnie na indukcyjnej). To wszystko oszczędza czas i ułatwia modelowanie. 

Duże elementy można też składać z mniejszych kawałków 7 8 przy wykorzystaniu palnika modelarskiego, a także, o czym piszą użytkownicy: opalarek a nawet żelazek.